Іншування москаля, національна тожсамість і подвійна лояльність
DOI:
https://doi.org/10.18523/2618-0537.2019.2.36-44Ключові слова:
антиімперський культурний спротив, солдат-москаль як Інший, Григорій Квітка- Основ’яненко, Іван Котляревський, Тарас Шевченко, романтизмАнотація
У статті проаналізовано стратегії антиімперського культурного спротиву в українській літературі першої половини ХІХ ст. Зокрема йдеться про специфіку представлення солдата-москаля як Чужого, Іншого, до того ж культурно й цивілізаційно нижчого. Особливо яскраво такі репрезентації виявляються у прозі Григорія Квітки-Основ’яненка, зокрема у програмному «Салдацькому патреті». Як зразок прямої полеміки з російськими авторами, котрі переписують вітчизняну історію у згоді з імперськими матрицями, розглянуто «Наталку Полтавку» Івана Котляревського. Після Шевченкового безбоязного розрахунку з минулим епоха подвійної лояльності, готовність будувати свою державу разом із переможцями і у згоді з їхніми проектами (а десь такий варіант пропонується в «Енеїді» Котляревського) безповоротно відійшла в минуле. Романтизм зосередився на пошуках нових моделей культурної пам’яті та національної тожсамості.Посилання
- Hnatiuk, O. (2005). Proshchannia z imperiieiu. Ukrainski dyskusii pro identychnist. Kyiv: Krytyka [in Ukrainian].
- Krysteva, Yu. (2004). Sami sobi chuzhi (Z. Borysiuk, Transl.). Kyiv: Osnovy [in Ukrainian].
- Kvitka-Osnovianenko, H. (1957). Tvory (Vol. 6). Kyiv: DVKhL [in Ukrainian].
- Kvitka-Osnovianenko, H. (1981). Zibrannia tvoriv (Vol. 7. Istorychni, etnohrafichni, literaturno-publitsystychni statti, lysty). Kyiv: Nauk. dumka [in Ukrainian].
- Nakhlik, Ye. (2015). Perelytsovanyi svit Ivana Kotliarevskoho: tekst – intertekst – kontekst. Lviv: Vyd-vo Lviv. politekhniky [in Ukrainian].
- Zabuzhko, O. (2006). Shevchenkiv mif Ukrainy. Sproba filosofskoho analizu. Kyiv: Fakt, 2006 [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Як цитувати
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2020 Vira Ageyeva
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з такими умовами:
а) Автори зберігають за собою авторські права на твір на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License CC BY 4.0, котра дозволяє іншим особам вільно поширювати (копіювати і розповсюджувати матеріал у будь-якому вигляді чи форматі) та змінювати (міксувати, трансформувати, і брати матеріал за основу для будь-яких цілей, навіть комерційних) опублікований твір на умовах зазначення авторства.
б) Журнал дозволяє автору (авторам) зберігати авторські права без обмежень.
в) Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо поширення твору (наприклад, розміщувати роботу в електронному репозитарії), за умови збереження посилання на його першу публікацію. (Див. Політика Самоархівування)
г) Політика журналу дозволяє розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у репозитаріях) тексту статті, як до подання його до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).